spawanie

Czym są pozycjonery spawalnicze?

Od spawaczy wymaga się dużej efektywności i dokładności. Żeby ułatwić im realizację zadania, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Zaliczyć można do niego między innymi pozycjonery spawalniczy. Czym są te urządzenia i jak je wykorzystać?

Co to są pozycjonery spawalnicze?

W praktyce pozycjonery spawalnicze to urządzenia, których spawacze używają, aby ułatwić sobie poruszanie się podczas pracy. Dzięki tym narzędziom spawacz może przyjmować różne pozycje i ustawiać się pod różnymi kątami, co może być niemożliwe bez odpowiedniego sprzętu lub stosując jedynie zwykłe urządzenia do spawania.

Istnieją dwa rodzaje pozycjonerów spawalniczych – jeden do spawania podwieszanego, a drugi do spawania pionowego. W przypadku spawania górnego pozycjoner jest montowany na suficie lub innej pionowej konstrukcji. W przypadku spawania pionowego pozycjoner jest umieszczany za lub pod spawanym metalem. Co ważne, pozycjonery mogą być stosowane zarówno w procesach spawania ręcznego, jak i zautomatyzowanego.

Do czego wykorzystuje się pozycjonery spawalnicze?

Pozycjonery spawalnicze służą do zapewnienia stabilnej platformy, na której można się oprzeć podczas spawania. Jeśli jesteś spawaczem, wiesz, że spawanie to czynność wymagająca dużej koncentracji. Ostatnią rzeczą, jakiej byśmy sobie życzyli, jest konieczność ciągłego dostosowywania swojej pozycji w celu utrzymania stabilnego i mocnego spawania.

Zobacz również, jak wygląda montaż robotów przemysłowych.

Z takiego rozwiązania korzystają przedstawiciele wielu branż. Zapewne nie będzie dla Ciebie wielkim zaskoczeniem, jeśli wskażę, że najczęściej pozycjonery spawalnicze można zobaczyć na liniach produkcyjnych w branży samochodowej. Konieczność wykonywania wielu spawów sprawia, że osoby wykonujące tego rodzaju zadania potrzebują odpowiedniego sprzętu. Z podobnego założenia wychodzą również firmy przemysłowe z innych branż, gdzie wykorzystywane są spawarki – między innymi dlatego, pozycjonery spawalnicze są tak często wykorzystywane.

Dodaj komentarz