biuro podatkowe

Czym zajmuje się biuro podatkowe?

Biura rachunkowe to firmy, które posiadają uprawnienia do prowadzenia ksiąg rachunkowych i które na podstawie umowy z podatnikiem, czyli swoim klientem, świadczą mu usługi wynikające z tych uprawnień. Co to znaczy w praktyce? Podpowiadamy.

Podstawowe usługi świadczone przez biuro rachunkowe

Wiele zależy tu od konkretnej firmy i trzeba mieć na uwadze, że poszczególne oferty mogą się od siebie różnić: nie tylko ceną, ale i zakresem usług. Przykładowo: w jednym z biur rachunkowych to jego pracownik przyjeżdża po dokumenty do siebie klienta, a w innym to klient będzie zobowiązany dostarczyć dokumentację do siedziby biura. Warto więc sprawdzić dokładnie, co robi biuro rachunkowe, z którym chcemy nawiązać współpracę. Podstawowy zakres działalności biur rachunkowych w Polsce jest jednak podobny.

Przede wszystkim biuro podatkowe w Łodzi zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów oraz ryczałtowej ewidencji przychodów. Prowadzą także ewidencją VAT i przygotowują deklaracje VAT, CIT i PIT. W skrócie: zajmują się rozliczeniami podatkowymi przedsiębiorstw. Można też powiedzieć, że chodzi o prowadzenie uproszczonej księgowości w Łodzi.

Co jeszcze oferuje biuro rachunkowe?

Zdarza się też, że zakres usług biura rachunkowego jest znacznie szerszy. Często biura oferują profesjonalną pomoc przy zakładaniu przedsiębiorstw: zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i różnego rodzaju spółek. Oprócz tego biuro rachunkowe może przygotowywać dla swoich klientów raporty, analizy i prognozy finansowe. Często także bierze na siebie windykację należności. W przypadku gdy przedsiębiorca nie dysponuje dużą przestrzenią biurową, może także wykupić usługę archiwizacji dokumentów.

Nowym trendem jest wynajem wirtualnego biura. Z racji tego, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą coraz rzadziej muszą wykonywać swoją pracę w jednym miejscu, decydują się na wynajem adresu. Wirtualne biuro to adres, pod którym można zarejestrować swoją firmę, niezależnie od tego, gdzie faktycznie jest ona prowadzona.

Dodaj komentarz