buty do garnituru

Garnitury a eleganckie buty męskie – jakie buty wybrać na najbardziej formalne okazje?

Garnitury potrafią zdziałać cuda, jeśli chodzi o wygląd mężczyzny. Wydaje się, że ten strój jest wręcz zaprojektowany, by ukryć wszystkie niedoskonałości naszego ciała i przy okazji wyeksponować jego mocne punkty. Czasami nawet mówi się, że nie ma na świecie mężczyzny, który wyglądałby źle w garniturze i jest w tym sporo racji. Jednak garnitury to nie wszystko, a niektóre elementy naszego formalnego wizerunku mogą go dodatkowo podkręcić albo kompletnie go zrujnować. Dzisiaj przyjrzymy się, jakie eleganckie buty męskie będą najlepsze na najbardziej wytworne okazje. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Garnitury a eleganckie buty męskie

Eleganckie buty męskie to wizytówka dla każdego mężczyzny. Mogą sprawić, że nasze garnitury będą się prezentowały na nas jeszcze lepiej, będąc swoistą wisienką na torcie, jeśli chodzi o nasz formalny wizerunek. Tak samo łatwo można zepsuć nasz elegancki look, dobierając do niego nieodpowiednie buty. Warto o tym pamiętać, gdyż na ulicach relatywnie często widzimy eleganckich mężczyzn, zmierzających do pracy w dobrze pasujących na nich garniturach, noszących przy tej okazji źle dobrane lub wyjątkowo znoszone buty. Jest to z pozoru drobnostka, ale w bardzo łatwy sposób niweczy nasze starania o formalny wygląd, dopięty na ostatni guzik. Na jakie eleganckie buty męskie warto więc postawić? Przyjrzyjmy się, jak zestawić buty z garniturem, tak by całość prezentowała się jak najlepiej.

Wiedenki, oksfordy – najbardziej eleganckie buty męskie

Podstawowym wyborem, jeśli chodzi o eleganckie buty męskie, które dopasują się pod wszystkie nasze garnitury, są oksfordy, czasami nazywane też wiedenkami. To najbardziej formalny rodzaj obuwia, jaki może założyć mężczyzna, więc pod tym względem są wręcz stworzone do zestawiania ich z garniturami. Oksfordy są klasycznymi półbutami z zamkniętą przyszwą. Co to oznacza? W oksfordach część buta, na której znajdują się sznurowadła, jest umieszczona pod resztą materiału, z jakiego wykonane są buty. Właśnie ten fakt nadaje wiedenkom ich formalnego wydźwięku. Są proste, ale przy okazji niezmiernie eleganckie i nie ma innego rodzaju obuwia, który tak dobrze spisze się w zestawieniu z garniturem.

Garnitury a eleganckie buty męskie – kolor ma znaczenie!

Nie tylko kolor, ale także materiał, chociaż o tym nieco później. Większość z nas zakłada garnitury na najbardziej formalne okazje, typu śluby czy studniówki. Taki rodzaj uroczystości niejako wymusza ich materiał i kolor. Dlaczego? Najbardziej eleganckie buty męskie są czarne, a każde wyjście poza tę regułę odbiera naszym butom ich formalny wydźwięk. Im jaśniejsze jest nasze obuwie, tym mniej formalne się staje. Jeśli więc nasze eleganckie buty męskie i garnitury będą używane przez nas w ramach formalnych okazji, koniecznie trzeba postawić na czerń. Jeśli jednak garnitury częściej goszczą w naszym codziennym wizerunku i zakładamy je wychodząc do biura, można pozwolić sobie na odstępstwo od tej reguły. Bardzo dobrze spiszą się tutaj buty o kolorze ciemnego brązu lub takie wręcz wpadające w odcień wiśni. Taki wybór wygląda szczególnie intrygująco, jeśli zestawimy go z szarym lub grafitowym garniturem.

Garnitury a dodatki, czyli materiał też się liczy

Wybierając eleganckie buty męskie, które podkreślą elegancki wygląd, jaki zapewniają nam garnitury, musimy pamiętać o jeszcze jednej zasadzie. Wybór butów niejako wymusza na nas wybór innych dodatków. Dlaczego? Ponieważ zgodnie z zasadami kompletowania formalnego wizerunku, nasze buty powinny mieć taki sam kolor, jak reszta skórzanych elementów naszej garderoby. Oznacza to, że jeśli decydujemy się na klasyczne, czarne oksfordy ze skóry licowej, to taki sam materiał powinien znaleźć się na naszym pasku oraz na pasku naszego zegarka. Pod tym względem klasyczna czerń również ma swoje zastosowanie, gdyż po prostu łatwo jest dobrać do siebie pasujące elementy. Jeśli nasza okazja jest mniej formalna, a my zrezygnujemy z czerni na rzecz chociażby brązu, ta zmiana powinna obejmować nie tylko nasze buty, ale także resztę dodatków do garnituru.

Dodaj komentarz