Wielu emerytów w Polsce nie ma niestety łatwego życia. Jest to o tyle przykra i nieprzyjemna sytuacja, że czas emerytury powinien być dla każdego z nas czasem wyciszenia i wypoczynku, po wielu aktywnych latach w zawodzie. Na całe szczęście, mamy dodatkowe możliwości zabezpieczenia swojego bytu na ten okres i jedną z nich może być IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Poznaj trzy powody, dla których warto je mieć!
Czym jest IKZE?
Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego jest możliwością zgromadzenia dodatkowego kapitału na okres emerytury. Podobnie jak IKE, to konto jest elementem III. filaru systemu emerytalnego. Głównym założeniem zarówno IKZE, jak i IKE jest zachęcenie Polaków do zabezpieczenia swojej przyszłości finansowej, więc oba te produkty cechuje wiele dodatkowych bonusów. Musimy jednak pamiętać, że jeśli chcemy cieszyć się większością z nich, na wypłatę środków będziemy musieli poczekać do 65. roku życia.
Jakie są główne powody, dla których warto pomyśleć o IKE albo IKZE? Jest ich całkiem sporo i dzisiaj przedstawimy je na przykładzie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, chociaż wspomnimy też trochę o IKE, gdyż najlepszą drogą do zabezpieczenia naszej emerytury będzie skorzystanie z obu tych produktów.
Emerytura w Polsce
Zdecydowanie pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który wpływa na to, że IKZE jest tak dobrym wyborem, jest system emerytalny w naszym kraju. Niestety praktyka pokazuje, że wielu emerytów musi radzić sobie każdego miesiąca z rachunkami, opłatami i innymi kosztami, dysponując niewielką sumą pieniędzy. Średnia emerytura w Polsce wynosi na ten moment około 2500 złotych, więc zdecydowanie warto ją powiększyć samodzielnie o dodatkową kwotę, jaką może dać nam IKZE lub IKE.
Ulgi podatkowe
Z uwagi na fakt, że IKZE jest produktem finansowym, który ma za zadanie zachęcić nas do gromadzenia kapitału na czas emerytury, państwo przewidziało wiele ulg podatkowych, z których możemy skorzystać, jeśli zdecydujemy się na to konto. IKZE prezentuje się w tym wypadku lepiej niż IKE. W jego wypadku możemy liczyć nie tylko na brak podatku Belki, jak ma to miejsce w przypadku IKE, ale także możliwość odpisania odkładanej kwoty od naszego przychodu. Tym sposobem IKZE daje nam pierwsze korzyści już podczas pierwszego roku podatkowego, od którego zdecydujemy się na jego założenie.
W tym kontekście warto pamiętać także o tym, że IKZE i IKE mają limity wpłat rocznych, więc nie będziemy mogli umieścić tam zupełnie dowolnej sumy pieniędzy. W zamian za to, mamy pełną dowolność jeśli chodzi o częstotliwość wpłat, których nie musimy dokonywać każdego roku. Warunkiem uzyskania pełni ulg w przypadku IKZE jest pięć lat od momentu otwarcia konta do jego zamknięcia z jakąkolwiek wpłatą, nawet niewielką.
IKE i IKZE – duży wybór możliwości
Ostatnią zaletą IKZE jaką dzisiaj przedstawimy, jest ogromny wybór możliwości inwestycyjnych. Należy pamiętać o tym, że zarówno IKE, jak i IKZE nie są jednym produktem – ich gama jest całkiem szeroka i w ich ramach możemy skorzystać z wielu instrumentów finansowych.
IKZE możemy otworzyć w banku, towarzystwie funduszy emerytalnych, czy nawet w domu maklerskim. Każda z tych opcji ma określone ryzyko, więc możemy je dostosować względem naszych potrzeb. Przykładowo dla kogoś, kto ceni sobie maksymalną pewność i bezpieczeństwo, najlepszym wyjściem może się okazać IKE, lub IKZE otwarte w formie klasycznej, bankowej lokaty. Jeśli jednak akceptujemy większe ryzyko i liczymy na większy zysk, możemy nawet poprowadzić nasze IKZE samodzielnie, za pomocą rachunku maklerskiego.