inwentaryzacja budynku

Inwentaryzacja budynków – kiedy jest potrzebna?

Po zakupie lub w przypadku planowania zakupu możliwe jest zlecenie inwentaryzacji obiektu. Odpowiedzialne za to firmy dokonują szczegółowego opisu nieruchomości, przygotowują rysunki, a także dokonują pomiarów. Całość prac musi zostać wykonana bardzo rzetelnie i w oparciu o faktyczny stan budynku.

Inwentaryzacja budynków – kiedy się ją zleca?

W związku z inwestowaniem w nieruchomość, inwentaryzacja budynków jest działaniem umożliwiającym dokładne określenie w jakim stanie są obiekty. Stanowi to podstawę wszelkich dalszych planów niezależnie od tego, czy ktoś zamierza użytkować budynek, czy też sprzedać go lub wynająć.

Wielu klientów interesują przede wszystkim pomiary, ale firma wykonując inwentaryzację powinna zawsze rozpoczynać pracę od oględzin. Firmy zatrudniają do inwentaryzacji przynajmniej kilku pracowników – pozwala to realizować pomiary równocześnie, więc wszystko odbywa się dużo szybciej.

Remonty i inwestycje – niezbędna inwentaryzacja budynku

Obowiązkowo wykonuje się inwentaryzację przed rozpoczęciem poważnych prac budowlanych. Inwentaryzacja budynku umożliwia zakupienie materiałów i oszacowanie kosztów robocizny. Dzięki temu niczego nie zabraknie, a także będzie można zaplanować, jak długo potrwają niezbędne czynności.

Pomiary zaczyna się od jak najbardziej zewnętrznych części budynku, na przykład klatki schodowej, schodów, ewentualnych werand, ganeczków, dobudówek. Od tych punktów należy stopniowo przechodzić do wnętrza. Ważne jest, by sprawdzać dokładne wymiary podobnych do siebie elementów, bo mogą nie być identyczne.

Inwentaryzacja budynków – jednorazowo, a dobrze

Zatrudnienie specjalistów do wykonania inwentaryzacji wiąże się z pewnym wydatkiem. Nie warto jednak na tym oszczędzać, niedoświadczone ekipy popełniają sporo błędów i może okazać się, że pomiary są nierzetelne. Inwentaryzacja budynków poprzedza ważne decyzje i plany, musi więc zostać wykonana jak najlepiej.

Podsumowując, inwentaryzację budynków zleca się w przypadku zakupu nieruchomości, chęci sprzedaży, planów związanych z remontem i renowacją.

Dodaj komentarz