Hejt kojarzy się z nienawiścią w internecie. Okazuje się jednak, że symptomy dotyczące tego zjawiska występują także w innych miejscach, na przykład w pracy. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Podpowiadamy.
Czym objawia się hejt w miejscu pracy?
W gruncie rzeczy hejt można określić jako agresywne szerzenie nienawiści w stosunku do konkretnej osoby lub grupy osób albo nawet całych społeczności. W przypadku środowiska takiego jakim jest praca, zwykle dotyczy to jednego z pracowników lub pewnego, zamkniętego grona zatrudnionych.
Objawia się dość charakterystycznym, przesadnym szerzeniem półprawd lub kłamstw dotyczących określonych osób lub zatrudnionego. Warto także zauważyć, że najgorszy typ hejtu dotyczy sytuacji w której jest on kierowany tylko w stronę jednej osoby. Wtedy odciska największe piętno i najtrudniej bronić się przed argumentami wytyczanymi przez osobniki hejtujące.
Niekiedy dość trudno dostrzec sam hejt, ponieważ osoba hejtowana stara się za wszelką cenę uniknąć informowania innych, że z jakichś względów padła ofiarą tego zjawiska. Natomiast osoby hejtujące robią to dość często w tak przemyślany sposób, aby nie być oskarżone o takie działania. Można więc spotkać się z anonimowymi listami pełnymi pogardy, obraźliwymi rysunkami lub nawet z niszczeniem prywatnego mienia. Osoba hejtowana nie zawsze jest w stanie określić konkretnych sprawców, więc liczy na to, że problem przeminie. Cierpliwość jednak w tym przypadku nie jest dobrym lekarstwem.
Jak poradzić sobie z hejtem w pracy?
Na pewno trzeba zacząć działać – skutecznie i zdecydowanie. Jeśli problem się nasila i nic nie wskazuje na to, że hejter odpuści to trzeba podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą szybko rozwiązać taką kwestię. Na pewno należy szukać wsparcia u innych.
Wiele zależy w głównej mierze od samego środowiska pracy i możliwości jakie daje konkretny pracodawca. W nowoczesnych firmach istnieje możliwość anonimowego zgłoszenia różnorakich problemów bezpośrednio do przełożonego lub do szefa. Przykładem tego może być specjalna skrzynka e-mail lub fizyczne pudełko do którego można w dowolnym momencie wrzucić kartkę z informacją. Największą zaletą tych rozwiązań jest to, że można to zrobić w pełni anonimowo. Oznacza to, że nie tylko osoba hejtowana powinna zgłosić taką sytuację, ale również pracownicy, którzy byli świadkami i nie chcą mieszać się w wewnętrzne konflikty mogą bezpiecznie poinformować przełożonego.
Do pewnego stopnia hejt nie jest w istotny sposób szkodliwy, ale w żadnym przypadku nie należy go bagatelizować. Należy wyznaczyć przede wszystkim wyraźne granice. Jeśli hejter je przekroczy to spotka się z określonymi konsekwencjami. Jest to skuteczne zwłaszcza w momencie w którym zdajemy sobie doskonale sprawę z tego kto jest odpowiedzialny za taką sytuację. Konfrontacja oraz jasne przedstawienie swojego stanowiska może okazać się bardzo skuteczne. W większości przypadków siłą napędową hejterów jest to, że czują się bezpiecznie i są do pewnego stopnia anonimowi. Jeśli dostaną wyraźny sygnał tego, że wkrótce poniosą konsekwencje swoich czynów to zwykle zaprzestają jakichkolwiek działań.
Więcej na temat tego zjawiska można przeczytać także na http://www.przytulhejtera.pl/czy-zjawisko-hejtu-moze-wystepowac-w-pracy-zawodowej/.