Jak sprawdzić czy łańcuszek jest złoty?

Kto z nas nie spotkał się z domokrążcami lub ulicznymi sprzedawcami „złotej” biżuterii za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. Mimo iż cena od razu daje do myślenia to niejednokrotnie wygląd biżuterii jest bardzo mylący i skłania do zakupu kosztowności w promocyjnej cenie.

Jaka jest różnica między złotem a tombakiem?

Biżuteria z tombaku, bo tak nazywany jest materiał powszechnie używany do fałszowania złota może sprawiać wrażenie autentycznego wyrobu ze szlachetnego kruszcu. Tombak to w rzeczywistości połączenie cynku i miedzi, która stanowiąc 80% nadaje temu materiałowi barwę przypominającą złoto. Mimo że wyglądają podobnie to złoto i tombak różnią się w zasadzie wszystkim, głównie zaś wartością. Złoto to cenny kruszec a za wyroby z niego musimy odpowiednio dużo zapłacić. Tombak zaś jest bezwartościowy a w dodatku mało trwały. Wprawne oko jubilera łatwo dostrzeże różnicę jednak dla laika może to nie być takie łatwe, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Dlatego jeżeli jesteśmy w posiadaniu rodzinnych pamiątek i nie jesteśmy pewni czy poza wartością sentymentalną biżuteria ta ma jeszcze wartość finansową to zlećmy odpowiednie badanie specjaliście w salonie jubilerskim. Możemy również spróbować samodzielnie ustalić autentyczność wyrobu domowymi sposobami.

Domowe sposoby na sprawdzenie autentyczności złotej biżuterii

Próba – numer wybity lub wygrawerowany na biżuterii oznacza procentową zawartość czystego złota w wyrobie. Złoto samo w sobie jest miękkie i plastyczne, dlatego konieczne jest dodawanie do niego innych metali. Fałszowanie próby zdarza się rzadko jednak bywają przypadki, iż złote łańcuszki damskie mają inną, zwykle niższą próbę niż ich zapięcie.

Test magnesem – zarówno złoto jak i srebro są diamagnetykami czyli nie wykazują żadnych właściwości magnetycznych. Aby sprawdzić czy łańcuszek jest złoty można przyłożyć do niego magnes i obserwować czy biżuteria się poruszy.

Przebarwienia – odpowiednio przechowywana złota biżuteria nie powinna zmieniać swojego koloru czy też nabywać plam. Jeżeli na powierzchni łańcuszka widnieją więc przebarwienia to możemy podejrzewać, że jest on jedynie pozłacany. Ścieranie się wierzchniej warstwy oznacza, że metal znajdujący się pod spodem zaczął wchodzić w reakcje z wodą lub powietrzem.

Analiza gęstości – tzw. metoda Archimedesa to dość skomplikowany wzór matematyczny, który pozwala określić gęstość badanego przedmiotu poprzez zbadanie objętości wody jaką wyparł ten przedmiot. Znając gęstość złota można dokładnie sprawdzić czy mamy do czynienia z autentycznym metalem szlachetnym.

Ceny metali szlachetnych – znajomość cen złota czy innych metali i kamieni szlachetnych daje nam możliwość realnego spojrzenia na „promocje” oferowane przez podejrzanych sprzedawców biżuterii. Produkcja złotych przedmiotów, w tym również biżuterii jest skomplikowana i kosztowna dlatego też wyroby są znacznie droższe niż rynkowa wartość samego surowca. Zachęceni do zakupu złotego łańcuszka za 20 zł powinniśmy od razu przypomnieć sobie powyższe wskazówki i nie ulegać oszustom.

Dodaj komentarz