zaburzenia rozwoju u dziecka

Jakie objawy mogą wskazywać na zaburzenia rozwoju psychicznego u dzieci?

Zaburzenia rozwojowe u dzieci mogą powodować różne objawy. Dotyczą one również rozwoju psychicznego. Jakie symptomy mogą wskazywać na taki właśnie zaburzenia w dziedzinie psychiki?

Czym są opóźnienia rozwoju występujące u dzieci?

Opóźnienia rozwoju odnoszą się do opóźnienia w rozwoju psychicznego dziecka w porównaniu z innymi dziećmi w jego wieku.

Opóźnienia te mogą wystąpić w różnych obszarach rozwoju, w tym w rozwoju fizycznym, psychicznym, społecznym czy językowym.

Tego rodzaju opóźnienia mogą mieć różny stopień nasilenia, dlatego też mogą one powodować pomniejsze problemy, ale niekiedy mogą one powodować znaczne zaburzenia uniemożliwiające codzienne funkcjonowanie bez pomocy innych osób.

Jakie są objawy opóźnień rozwoju psychicznego u dziecka?

Opóźnienia rozwoju psychicznego u dzieci mogą powodować różne objawy. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice?

Trudności z komunikacją

Dzieci, które mają problemy związane z komunikacją, na przykład nie występuje o nich gaworzenie czy mowa, mogą mieć również trudności w rozwoju psychicznym. W takim przypadku warto zdecydować się na wsparcie psychologa.

Opóźnienia poznawcze

Opóźnienia w dziedzinie poznawczej mogą powodować u dzieci różne trudności, na przykład objawiają się one przez trudności z rozwiązywaniem problemów, pogorszoną pamięć oraz koncentrację.

Problemy społeczno-emocjonalne

Takie problemy mogą powodować różne objawy związane ze społecznym funkcjonowaniem dziecka. Przykładowo może mieć ono trudności związane z zawieraniem przyjaźni, wyrażaniem swoich emocji.

Jak postępuje się w przypadku zaburzeń rozwoju psychicznego u dziecka?

W razie zaobserwowania problemów psychicznych u dziecka, które mogą wskazywać na jego opóźnienie w rozwoju psychicznym, zalecana jest konsultacja z psychologiem dziecięcym. Gdy potrzebny jest sprawdzony psycholog dziecięcy Poznań to miasto, gdzie funkcjonuje wiele gabinetów oferujących takie wsparcie.

Psycholog będzie mógł zapewnić wówczas odpowiednie wsparcie pod kątem diagnostyki i pokierować dziecko do odpowiedniego leczenia. Diagnozowanie tego typu zaburzeń polega głównie na wykorzystaniu odpowiednich testów psychologicznych oraz rozmowy z dzieckiem. Psycholog może określić wtedy, jakie są konkretne przyczyny takiej dolegliwości, w jaki sposób można postępować dalej.

W zależności od konkretnego opóźnienia rozwojowego rekomenduje się przede wszystkim terapię psychologiczną, terapię w formie specjalnych turnusów i programów oraz leki. Dla uzyskania optymalnych rezultatów wykorzystuje się najczęściej połączenie wielu metod.

Dodaj komentarz