salon

Jakie światło jest najlepsze w salonie, sztuczne czy naturalne?

Choć myśląc o aranżacji salonu przeważnie skupiamy na kolorystyce ścian, meblach, podłodze, sprzęcie RTV to bardzo istotnym czynnikiem, który będzie miał realny wpływ na to, jak w pomieszczeniu będziemy funkcjonować jest oczywiście oświetlenie. W ciągu dnia warto postawić na naturalne doświetlenie wnętrza, wieczorem zaś zastosować np. oświetlenie punktowe, które pozwoli na uzyskanie najlepszego efektu. Jakiego rodzaju oświetlenie będzie dla nas najlepsze?

Warto pamiętać o tym, że choć salon jest pomieszczeniem typowo reprezentacyjnym to zdecydowanie podczas aranżacji powinniśmy stosować takie rozwiązania, które sprawią, że pomieszczenie przede wszystkim będzie dla nas wygodne w codziennym użytkowaniu.

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na rodzaj zastosowanego oświetlenia. To właśnie ono sprawi, że będziemy się czuli komfortowo, nie będziemy mieli żadnych kłopotów z koncentracją, jak również będziemy mogli swobodnie czytać, pisać, odpoczywać, grać w gry planszowe czy bawić się z dziećmi.

Jakie oświetlenie do salonu? Na co zwracać szczególną uwagę?

Przede wszystkim salon, jako często pomieszczenie o największym metrażu, a także takie, gdzie wieczorem spędza się dużo czasu, zdecydowanie musi być dobrze i równomiernie doświetlone. Powinniśmy raczej unikać stosowania oświetlenia centralnego, czyli np. jednego żyrandola czy plafonu, który ma jedno lub dwa źródła światła.

W takiej sytuacji warto zastosować dodatkowe lampy czy kinkiety. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak oświetlenie punktowe, dzięki któremu osiągniemy łatwo dobry efekt.

Co to jest oświetlenie punktowe i dlaczego jest takie popularne?

Oświetlenie punktowe, jak sama nazwa wskazuje, rozmieszczone jest równomiernie na całej powierzchni sufitu, dzięki czemu po jego uruchomieniu, każdy metr kwadratowych powierzchni będzie dokładnie tak samo oświetlony.

Najlepszym rozwiązaniem (gdy posiadamy sufit podwieszany z płyt gipsowych) jest to, aby kupić odpowiedniej jakości oczka ledowe, które wpuszcza się w sufit i licują się one z jego powierzchnią. Inne rozwiązanie, które jest również bardzo popularne to kupno specjalnych lamp sufitowych.

Producenci zarówno jednych, jak i drugich oferują najróżniejsze rozwiązania, dzięki którym stworzymy taki projekt oświetlenia, który da optymalne efekty, jak również zapewni funkcjonalność salonu. Oświetlenie punktowe jest również bardziej adekwatne do wszystkich pomieszczeń aranżowanych bardziej nowocześnie.

Dodaj komentarz