prowadzenie wlasnej firmy

Kadry i płace – komu warto zlecić obsługę?

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z koniecznością regularnego dopełnienia wielu formalności oaz prawidłowego obiegu dokumentów. Samodzielne prowadzenie księgowości, szczególnie na etapie zatrudniania pracowników, może być problematyczne. Komu warto to zlecić?

Obsługa kadr i płac – na czym polega?

Prowadzenie firmy to niełatwe zadanie. Oprócz wykonywania codziennych obowiązków trzeba także pamiętać o dopełnieniu wszystkich obowiązków związanych z dokumentacją. W zależności od rodzaju działalności należy prawidłowo prowadzić ewidencję przychodów i rozchodów, rozliczeń z urzędem skarbowym oraz zakładem ubezpieczeń społecznych. W przypadku rozwoju firmy i zatrudnienia pracowników należy zadbać również o całą dokumentację związaną z ich pracą. Składa się na to przede wszystkim prawidłowe rozliczanie czasu pracy, zwolnień chorobowych oraz urlopów wypoczynkowych, a co za tym idzie obliczanie wynagrodzenia oraz wysokości składek emerytalnych, zdrowotnych i chorobowych. Dopilnować trzeba także, żeby każdy z pracowników posiadał aktualne zaświadczenia od lekarza medycyny pracy oraz szkolenie BHP. Brak tych dokumentów może skutkować otrzymaniem kary grzywny podczas kontroli inspekcji pracy. 

Komu zlecić obsługę kadr i płac?

Prowadzenie spraw pracowników wymaga zaangażowania i czasu. Aby mieć pewność, że wszystkie rozliczenia zostaną wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami, obsługę spraw dotyczących pracowników należy zlecić profesjonalistom. Kadry i płace w Rawiczu oraz innych miastach są najczęściej obsługiwane przez firmy zewnętrzne oferujące obsługi z zakresu rachunkowości. Daje to pewność, że wszelkie sprawy związane z pracownikami są dopilnowane. Każdy z nich będzie posiadał własną teczkę osobową, w której przechowywana będzie cała dokumentacja związana z zatrudnieniem w przedsiębiorstwie. Porządek w dokumentacji przynosi zawsze obustronne korzyści. Pracownik, który wie, że wszystkie rozliczenia są prowadzone prawidłowo i na czas darzy pracodawcę większym zaufaniem.

Dodaj komentarz