usterk w telewizorze

Najczęstsze usterki telewizora, które możesz usunąć samodzielnie

Kiedy spędzamy tak dużo czasu przed telewizorem, to naturalne, że coś może pójść nie tak. Niezależnie od tego, czy winowajcą jest smuga, odprysk lub inna drobna cząstka pochodząca ze zużytego pilota, czy też stary, wypaczony panel, usterki telewizora mogą być uciążliwymi drobiazgami, które nie zawsze wydają się możliwe do naprawienia. Jednak tak jak w przypadku każdego innego sprzętu AGD lub urządzenia elektronicznego, utrzymywanie telewizora w jak najlepszym stanie zapewni mu dłuższą żywotność i sprawniejsze działanie. W tym przewodniku omówiono najczęstsze usterki telewizora, które można usunąć samodzielnie.

Najczęstsze usterki telewizora, objawy i możliwości naprawy

Chociaż większość usterek telewizora jest stosunkowo prosta do usunięcia, ważne jest, aby rozpoznać objawy najczęstszych usterek, aby móc szybko podjąć odpowiednie działania. Zepsuty telewizor można zazwyczaj przekazać technikowi, ale większość z tych usterek powinieneś być w stanie usunąć samodzielnie w domu. Do najczęstszych usterek telewizora należą:

– Zakłócony obraz — Istnieją dwa główne rodzaje obrazu telewizyjnego, który może być generowany przez urządzenie: sygnał bieżący lub bezpośredni oraz sygnał analogowy. Zakłócony obraz oznacza, że urządzenie odbiera zły lub niewyraźny sygnał i często jest spowodowany kurzem, lub zanieczyszczeniami na antenie telewizora.

– Ciemny lub czarny obraz — jest to zwykle objaw wadliwego zasilania, ale może również oznaczać, że telewizor przestał nadawać i odbiera zły lub niewyraźny sygnał.

– Żółte lub niebieskie zabarwienie obrazu — jest to zwykle spowodowane skraplaniem się pary wodnej na ekranie i można je usunąć, używając środka do czyszczenia ekranu lub zmieniając kanał.

-Brak dźwięku — Może to oznaczać, że telewizor nie jest włączony, że głośność jest wyłączona lub że coś jest nie tak z dźwiękiem (np. zakłócenia).

– Brak obrazu lub zły obraz — Jeśli telewizor nie wyświetla obrazu lub obraz jest zamazany albo niewyraźny, może to oznaczać, że uszkodzony jest kineskop lub komputer znajdujący się wewnątrz. W takim przypadku należy oddać go do naprawy. Jeśli obraz jest zły, telewizor może być przesycony, niedosycony lub nieostry, co można naprawić, regulując ustawienia obrazu w odbiorniku lub wymieniając lampę. Jeżeli posiadasz odpowiednią wiedzę i umiejętności — możesz otworzyć telewizor i spróbować naprawić go na własną rękę.

Jednak zanim przejdziesz do samodzielnych napraw, odpowiednio się zabezpiecz. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych uszkodzeń ciała i zadrapań. Rękawice robocze i odzież roboczą znajdziesz w renomowanych sklepach BHP!

Co zrobić, gdy telewizor ma usterkę

Jeśli telewizor ma usterkę, można wykonać kilka czynności samodzielnie. Jeśli usterka dotyczy zasilacza (obraz jest głośny), można spróbować wyłączyć telewizor i odłączyć kabel. Podobnie, jeśli odbiornik stracił zasilanie, można spróbować odłączyć kabel, aż telewizor ponownie się włączy. Jeśli telewizor ma zły obraz, można spróbować wyregulować ustawienia obrazu lub przełączyć się na wbudowany ekran telewizora, aby sprawdzić, czy obraz jest wyraźniejszy. Jeśli odbiornik jest wyłączony, można spróbować ponownie włączyć telewizor, aby sprawdzić, czy obraz jest wyraźniejszy. Jeśli telewizor odbiera niewyraźny lub widmowy sygnał, można spróbować zmienić kanał lub wyregulować antenę. Podobnie, jeśli telewizor odbiera zły lub niewyraźny sygnał, można spróbować wyregulować antenę, aż obraz będzie wyraźniejszy.

Jak sprawdzić telewizor pod kątem typowych usterek

Przed przystąpieniem do samodzielnych napraw zawsze warto najpierw zdiagnozować usterkę i sprawdzić, czy można coś zrobić, aby zapobiec jej wystąpieniu w przyszłości. Jest to szczególnie ważne w przypadku usterek telewizora wymagających specjalistycznej naprawy, ponieważ oznacza to, że nie trzeba wydawać pieniędzy na naprawę, jeśli można ją wykonać samodzielnie. Jeśli podejrzewasz, że Twój telewizor ma usterkę, zrób kilka zdjęć pod różnymi kątami, aby mieć obraz tego, jak wygląda problem. Jeśli to możliwe, zabierz telewizor na zewnątrz lub do dobrze oświetlonego pomieszczenia, aby uzyskać jak najlepsze światło do pracy. Należy również zwrócić uwagę na kurz i zanieczyszczenia w pomieszczeniu, które są widoczne na telewizorze, ponieważ mogą one czasami powodować problemy. Jeśli nie dysponujesz odpowiednim sprzętem do zdiagnozowania telewizora, możesz zamówić miernik testowy online, za pomocą którego sprawdzisz parametry elektryczne telewizora.

Pamiętaj o zabezpieczeniu swoich dłoni i ciała! Najlepszej jakości produkty BHP znajdziesz na https://dystrybutorbhp.pl

Jak naprawić wygięty, brudny lub zaparowany ekran LCD?

Jeśli ekran LCD jest wygięty, zazwyczaj można go odczepić i wyprostować, tak aby był wolny od kurzu lub zanieczyszczeń. Jeśli jednak panel LCD jest brudny lub zaparowany, konieczne będzie jego profesjonalne wyczyszczenie. Aby naprawić wygięty, zabrudzony lub zaparowany ekran LCD, można zanurzyć szmatkę w ciepłej wodzie z mydłem i delikatnie wyczyścić ekran.

Jak naprawić przepalony ekran telewizora LED

Najprostszym sposobem naprawienia przepalonego ekranu telewizora LED jest włożenie zestawu do papierowej torby i przykrycie jej taśmą. Zablokuje to pozostałe światło ze źródła i zapobiegnie włączeniu się telewizora. Gdy źródło światła zostanie zablokowane, można wyjąć odbiornik z torby i pozostawić na kilka godzin, aby wywietrzył. Jeśli panel LED jest przepalony, najlepiej oddać go do naprawy. Jednak .

Podsumowanie

Kiedy spędzamy tak dużo czasu przed telewizorem, naturalne jest, że coś może pójść nie tak. Niezależnie od tego, czy winowajcą jest smuga, odprysk lub inna mała cząstka pochodząca ze zużytego pilota, czy też stary, wypaczony panel, usterki telewizora mogą być irytującymi drobiazgami, które nie zawsze wydają się możliwe do naprawienia. W tym przewodniku omówiono najczęstsze usterki telewizora, które można usunąć samodzielnie.

Dodaj komentarz