Plecaki szkolne dziecięce – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Każdego roku dzieci mające co najmniej 6 lub 7 lat aż do zakończenia edukacji średniej są zmuszone do noszenia ciężkiego plecaka na swych plecach przez aż 10 miesiecy w roku. Dlatego wybranie odpowiedniego plecaka szkolnego dziecięcego jest niezwykle ważne nie tylko dla wygody, ale też odpowiedniej postury, czyli zdrowia dziecka.

Najważniejsze elementy plecaka szkolnego

Przy wyborze plecaka szkolnego dla dziecka uwagę trzeba zwrócić na dwie rzeczy. Jego budowę oraz jego wagę. Wszystkie plecaki szkolne dziecięce być bowiem wygodnym przedmiotem do przenoszenia wymaganych książek, czy też zeszytów. Gdy mowa o konstrukcji najlepiej jest zdecydować się na plecaki młodzieżowe bądź dziecięce, które mają konstrukcję dostosowaną do pleców młodych osób, co pozwoli na dobre ukształtowanie kręgosłupa.

Poza odpowiednią konstrukcją bardzo ważna jest również masa. Ta wedle zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego powinna wynosić maksymalnie 10 lub 15% całkowitej wagi dziecka. Trzeba pamiętać, że podręczniki czy też przybory swoje ważą, więc masa własna plecaka powinna wynosić około 1 200 gram. W wypadku starszych uczniów odpowiednia jest masa do 1 400 gram.

Dobry plecak szkolny dziecięcy – funkcjonalność

Dobry plecak oczywiście musi być także funkcjonalny. W tym celu warto spojrzeć na jego pojemność oraz ilość przegród, komór czy też kieszeni. Mają one pozwolić na zmieszczenie wszystkich książek i zeszytów, ale też przyborów, czy też drugiego śniadania i napoju. Dlatego warto jest dobrze sprawdzić plecak przed zakupem.

Nie można zapomnieć również o bezpieczeństwu dziecka. Mowa tu przede wszystkim o tym by plecak był wyposażony w elementy odblaskowe, a jeśli on takowych nie posiada to można go o nie wzbogacić samodzielnie. Odblaski są ważne szczególnie w wypadku dzieci, które mieszkają poza miastem i muszą wracać do domu drogą obok której nie ma chodnika. Dzięki elementom odblaskowym mogą być one w porę zauważone przez kierowcę, a co za tym idzie spada ryzyko wypadku.

Dodaj komentarz