Pompy ciepła – jak zadbać o ich montaż?

Pompy ciepła to urządzenia, które coraz częściej montowane w nowoczesnych, energooszczędnych domach jednorodzinnych. To jeden z najlepszych obecnie sposobów na tanie ogrzewanie. Na co zwrócić uwagę w trakcie ich montażu? Podpowiadamy.

Co warto wiedzieć zanim przeprowadzimy montaż pomp ciepła?

Pompy ciepła w Toruniu lub w każdym innym mieście instaluje się w ten sam, niezmienny od lat sposób. Polega to w głównej mierze na dobraniu konkretnego modelu urządzenia do istniejącego systemu ogrzewania w wybranym domu. Jeśli są to grzejniki to wymagana jest większa moc niż w przypadku instalacji podłogowej. Wynika to bezpośrednio z potrzeby uzyskiwania większych temperatur.

W kolejnym etapie należy wybrać odpowiednie miejsce do instalacji urządzenia. Powinna to być wolna strefa w ogrodzie. Najlepiej zlokalizowana z dala od miejsc, gdzie nawet niewielki hałas działającego urządzenia może nam przeszkadzać. Z tego też powodu unika się miejsc takich jak okolice altany i bezpośrednie sąsiedztwo okien sypialni.

Jak wygląda montaż pomp ciepła?

Profesjonalnym montażem zajmują się wyspecjalizowane firmy, które posiadają doświadczenie zarówno w wyborze odpowiedniego miejsca, jak i w doborze najbardziej efektywnego i energooszczędnego modelu pompy ciepła. Wiele takich przedsiębiorstw może także zaoferować inne usługi, takie jak na przykład klimatyzacja w Toruniu.

Montaż pompy ciepła powietrznej nie jest bardzo skomplikowany, ale wymaga realizacji planów dotyczących montażu poszczególnych elementów łączących urządzenie znajdujące się wewnątrz budynku, z tym na zewnątrz. Montaż rurociągów, zaworów i innych elementów jest bardzo czasochłonny i wymaga doświadczenia, a także specjalistycznych narzędzi.

Jeśli chcemy zadbać o efektywną instalację warto dużo wcześniej przeprowadzić odpowiednie prace związane z wywierceniem niezbędnych otworów na na rury wodne oraz zakup pomp obiegowych. Przygotowanie instalacji wodnej w domu pozwoli w znaczący sposób skrócić czas potrzebny na instalację pompy ciepła.

Dodaj komentarz