praca

Praca finansisty – z czym się wiąże?

Finansista to zawód bardzo prestiżowy. Przeznaczony dla osób, które uwielbiają tematykę związaną z księgowością, bankowością oraz obrotem pieniędzmi, a więc na przykład inwestycjami na giełdzie. Dla kogo jest to zawód i z czym się on wiąże? Wyjaśniamy.

Dobre wykształcenie to podstawa

W zawodzie finansisty duże znaczenie ma wyższe wykształcenie. Przepustką do dobrze płatnej pracy jest dyplom ukończenia studiów kierunkowych. Mniejsze znaczenie mają kursy oraz dodatkowe szkolenia. Do wykonywania pracy przede wszystkim potrzebna jest szeroka wiedza z zakresu finansów, a najlepiej do tego przygotowują uczelnie ekonomiczne. Osoba, która ukończy naukę powinna znać zasady funkcjonowania rynków oraz instrumentów finansowych, znać zasady marko i mikroekonomii, a także podstawy psychologii biznesu. Jeśli szukasz pracy zaraz po studiach to pracodawca z pewnością zwróci uwagę na renomę uczelni oraz treść pracy licencjackiej lub magisterskiej. Będzie to świadczyć o skali zaangażowania i poziomie umiejętności oraz wiedzy z zakresu finansów i biznesu.

Na czym polega praca finansisty?

Finansista zajmuje się kompleksową obsługą finansów i może pracować zarówno w prywatnej firmie, jak i być zatrudniony w różnych instytucjach publicznych. W większości przypadków zajmuje się analizą przepływu pieniędzy i współpracuje zarówno z działem księgowym. W zakresie jego obowiązków jest także sprawowanie kontroli nad podatkami, kosztami działalności i zarządzaniem inwestycjami pieniężnymi oraz kredytami w różnych bankach.

Przedsiębiorstwa prywatne potrzebują specjalistów od finansów w celu redukcji kosztów i optymalizacji procesów produkcyjnych. W przypadku dużych firm potrzebne są skomplikowane audyty, które wykażą w jakim aspekcie pieniądze są niewłaściwie zagospodarowane. Zatrudnienie w większych korporacjach znajdują bez trudu zwłaszcza kontrolerzy oraz analitycy finansowi oraz biznesowi. Widać wyraźnie, że praca w Kielcach lub w większych miastach związana jest głównie z samodzielną działalnością operacyjną. Tym samym finansista w większości przypadków wykonuje swoje obowiązki bez dodatkowej pomocy lub wsparcia. Otrzymuje konkretne zadanie do wykonania, ale ma wolną rękę dotyczącą sposobu w jaki sposób to zrealizuje. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorstwa bardzo chętnie zatrudniają osoby w umowach typu b2b, czyli biznes do biznesu. Największe szanse na pracę mają więc finansiści, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i wykonują konkretne, zlecone zadania dla wielu firm oraz instytucji.

Dodaj komentarz