Schody ruchome — jakie są najczęstsze powody ich uszkodzeń

Schody ruchome ułatwiają pokonywanie kolejnych kondygnacji wielopoziomowych budynków bez konieczności korzystania z tradycyjnej klatki schodowej, a także oczekiwania na windę. Obecnie są już nieodłącznym elementem wszelkich centrów handlowych, dworców, lotnisk czy stacji metra. Jakie są najczęstsze przyczyny ich uszkodzeń? Podpowiadamy. 

Schody ruchome — zasada działania

Budowa schodów ruchomych czy montaż dźwigów osobowych we Wrocławiu to zadania dla fachowców. Jednak warto wiedzieć, jak działają takie urządzenia, aby uniknąć groźnych sytuacji.

Konstrukcje takie składają się z taśmy i stopni. Ta pierwsza rozpięta jest na kołach pełniących funkcję przekładni przenoszącej energię z silnika elektrycznego, umieszczonego w dolnej i górnej części schodów. Sama taśma ich nie napędza, jest wzmocniona łańcuchem podpiętym do każdego ze stopni, które dodatkowo wyposażone są w szyny. Całość układu znajduje się na konstrukcji nośnej.

Schody ruchome — najczęstsze uszkodzenia

Schody ruchome jak każde inne urządzenie wskutek intensywnej eksploatacji może ulegać pewnym awariom. Aby zminimalizować ryzyko ich powstawania, należy wykonywać okresowe przeglądy techniczne, podczas których specjaliści sprawdzają, czy mechanizm działa prawidłowo.

Najczęściej uszkodzenia schodów ruchomych spowodowane są ich nieprawidłowym użytkowaniem. Nie powinno się po nich biegać, podciągać się na poręczy, czy też podskakiwać, ponieważ może to doprowadzić do ich usterki.

Dodatkowo niektóre osoby mają problem z rozróżnieniem szczotek, których zadaniem jest zabezpieczenie szczeliny między stopniami ze szczotką do butów. Może to doprowadzić do zablokowania schodów i zanieczyszczenia ich mechanizmu. Dodatkowo dla takiego użytkownika najprawdopodobniej skończy się bolesnym upadkiem.

Jeżeli schody ruchome są regularnie i prawidłowo serwisowane przez konserwatorów posiadających uprawnienia UDT nie powinny występować ich awarie. Jednak wskutek błędów w ich użytkowaniu może dojść do powstania uszkodzeń. Wówczas należy wezwać pogotowie dźwigowe.

 

Dodaj komentarz